Na co se mě nejčastěji ptáte

Kolik stojí tvorba webu, jak ho testuji, jak často stránky aktualizovat nebo třeba jak web co nejefektivněji propagovat. Na to všechno se mě ptáte. Proto jsem pro vás připravil odpovědi na ty nejčastější dotazy a rozdělil je podle toho, které fáze naší spolupráce se týkají.

Většinou se vejdeme do 100 000 Kč. Výsledná cena ale závisí na rozsahu a komplexnosti webu. A také na rozsahu textů, množství jazykových mutací nebo počtu fotek, které je potřeba vytvořit.

Roční správa webu pak zpravidla vychází na 3 000–5 000 Kč.

V první řadě potřebuji vědět, co je cílem webu a koho má oslovit. Proto vše probereme na společném videohovoru nebo pomocí dotazníku. Ujasním si tak:

  • co a jak je potřeba vytvořit,

  • jak funguje vaše podnikání nebo organizace a jakou roli hraje web,

  • jaká je vaše cílová skupina,

  • co je cílem webu

  • a další detaily.

Potom vás požádám alespoň o rámcové podklady. Samozřejmě platí, že čím víc informací od vás dostanu, tím lepší bude výsledek.

A uvítám i jakékoliv další materiály. Například fotky, videa, grafický manuál, logo v křivkách, tištěné materiály a podobně.

Závisí to na rozsahu a komplexnosti projektu. Standardní web bývá hotový zpravidla za 1–3 měsíce, u větších projektů to ale může být i 6 měsíců. První návrhy vám většinou pošlu už za 2–3 týdny.

Postup můžu stručně shrnout do následujících kroků:

  1. Společně zjistíme, jaké jsou vaše cíle, očekávání, dostupné podklady a rozpočet.

  2. Vytvořím strukturu, která odpovídá vašemu záměru.

  3. Vytvořím wireframe (zjednodušený model webu bez grafických prvků), který nám umožní definovat layout (tedy rozvržení jednotlivých prvků). Díky tomu zjistíme, jaký obsah a v jakém rozsahu budeme potřebovat. Copywriter tak může odhadnout časovou a finanční náročnost.

  4. Vytvořím grafický návrh pro klíčové stránky (zpravidla je to úvodní stránka + produktová/prodejní stránka).

  5. Jakmile se dohodneme na grafické podobě webu, přidám texty, fotografie a další prvky. Vytvořím tak finální verzi webu (už se všemi stránkami).

  6. Pokud to bude potřeba, napojím k webu další služby (například platební bránu či CRM systém).

  7. Web otestujeme a nasadíme.

  8. Sledujeme chování návštěvníků a podle něj můžeme naplánovat další rozvoj webu.

Při práci samozřejmě vycházím i z vaší zpětné vazby, kterou do webu následně zapracuji. Váš feedback je přitom klíčový – právě vy totiž nejlépe znáte svůj byznys a klienty.

Je to jednoduché – před začátkem práce vystavím zálohovou fakturu na 50 % předpokládané ceny projektu. Na případné změny tak můžu reagovat i v průběhu vývoje a výslednou cenu upravit. Obvykle je to ale potřeba jen v případě, že se zadání výrazně změní nebo rozšíří. A vždy vás na to upozorním. Můžete se tak spolehnout na 100% férovost.

Web vždy testuji na několika zařízeních s různými operačními systémy a odlišným rozlišením. A samozřejmě používám různé webové prohlížeče. Tak, abychom vyzkoušeli všechny možné varianty. Navíc mi pomáhá také služba Lamdatest, která je určená speciálně pro testování webů a aplikací.

Zakládám si na tom, že používám pouze licencované služby a produkty. Díky tomu můžu využívat i nejnovější nástroje a funkce. Můžete se tak spolehnout například na automatickou optimalizaci obrázků, využití pokročilých SEO nástrojů nebo na automatické zálohování.

Ano, jakmile vytvořím první návrh, pošlu vám testovací URL adresu, na které uvidíte aktuální stav nového webu. A to v režimu 24/7. Můžete tak sledovat, jak pokračuje vývoj, případně ho komentovat a přinášet nápady.

Nebojte se, nebudete na správu webu sami. Dobře vím, že jeho spuštěním vše teprve začíná. Je totiž potřeba:

  • přivést na web zákazníky,

  • pečovat o kvalitu a aktuálnost obsahu,

  • vyhodnocovat analytická data a předchozí kroky.

Proto je dobré neupínat se ke spuštění webu jako k milníku, který vše vyřeší.

Jakmile vám předám přístupové údaje k administraci webu, obvykle začíná naše aktivní spolupráce na jeho dalším směřování.

A pokud nechcete web dál společně rozvíjet, můžete využít alespoň mou podporu. Je přitom jen na vás, kdy (a zda) po ní sáhnete.

Jestli chcete web sami aktivně spravovat (ideálně alespoň 1× měsíčně), rád vám nabídnu i školení. A to buď formou prezentace, nebo pomocí videohovoru. Pokud jsou změny na stránkách méně časté, většinou vše vyřeším sám.

U většiny komerčně využívaných webů nasazuji analytické nástroje, jako jsou:

  • Google Analytics,

  • Google Search Console,

  • Microsoft Clarity

  • nebo Ahrefs Webmaster Tools.

U menších webů nebo webů, které nemají marketingové ambice, využívám analytický nástroj zaměřený na soukromí a nevyužívající cookies – umami.is.

Pro aktualizaci obsahu neexistuje jediná správná frekvence. Důležité je, aby obsah webu odpovídal realitě. Tedy aby se návštěvník mohl spolehnout, že to, co na webu našel, opravdu platí. Proto musíte dávat pozor, abyste na webu neměli spoustu informací, které nedokážete udržovat aktuální.

O aktualizaci obsahu se můžete postarat sami, nebo ji můžu zařídit já. Záleží jen na naší domluvě. Obecně ale probíhá po přihlášení do Wordpressu, kde jednoduše přepíšete daný text, vyměníte požadované fotky a podobně.

Kromě toho je potřeba myslet také na údržbu Wordpressu. Tedy aktualizovat ho, zálohovat obsah, upgradovat a podobně. O to se obvykle postarám já. Za roční poplatek 3 000–5 000 Kč (podle rozsahu webu) vyřeším pravidelné aktualizace, měsíční nebo denní zálohy webu a případné drobné úpravy vašich stránek.

Pokud potřebujete větší rozsah prací (například s častějšími úpravami a správou obsahu), rád vám připravím individuální nabídku.

Samozřejmě, rád vám s tím pomůžu. U nových produktů a webů bývá nejefektivnější spustit stránky co nejdříve, aby vám mohly vydělávat. A nové funkce doplňovat podle poptávky uživatelů.

U běžícího podnikání bývá naopak nejlepší nové funkce plánovat s větším předstihem. Není ale problém doplnit je na web i později _ pokud se například objeví nějaká novinka nebo připravíte nové služby a produkty.

Záleží to vždy především na vašem produktu, cílové skupině, rozpočtu a časových možnostech. Obecně přitom platí, že můžete využít několik kanálů:

  1. sociální sítě,

  2. placené kampaně (PPC reklamy),

  3. e-mailing

  4. a práci s obsahem (SEO).

Pokud sami (nebo s pomocí svých zaměstnanců či externích specialistů) tvoříte obsah pro sociální sítě, web a e-maily, natáčíte videa nebo organizujete živé akce, zákazníkům ukazujete, že problematice rozumíte. A oni si vás s daným oborem lépe spojí. Takový postup vás ale bude stát poměrně hodně času a energie.

Také můžete jednoduše investovat peníze do marketingových kampaní na různých reklamních sítích. V takovém případě pracujete se dvěma částkami – s rozpočtem na odborníka, který správně nastaví reklamní systém a vytvoří reklamy, a s kreditem pro reklamní systém (Facebook, Google a podobně). Minimální kredit, o kterém má smysl uvažovat, je přitom 5 000 Kč měsíčně u lokálních kampaní. Často jsou to ale desetitisíce měsíčně.

Nejefektivnější proto bývá tyto postupy zkombinovat.

SEO je zkratka pojmu search engine optimization – neboli optimalizace pro internetové vyhledávače. Má přitom zásadní vliv na to, jak vyhledávače (zejména Google) váš web vnímají a hodnotí. A tedy jak vysoko ho zařadí ve výsledcích vyhledávání. Správně implementované SEO zlepšuje umístění webu ve výsledcích vyhledávání, pomáhá tak přivést více návštěvníků a potenciálně i zvýšit konverzi webu.

Abyste zlepšili své pozice ve vyhledávačích, podnikněte například tyto kroky:

  • Publikujte kvalitní obsah, který je relevantní pro vaši cílovou skupinu.

  • Získejte kvalitní zpětné odkazy z důvěryhodných a relevantních webů.

  • Pokud se váš podnik orientuje na lokální klienty, optimalizujte svůj web pro místní vyhledávání.

Se vším vám i se svými spolupracovníky rád pomůžu. Jen musíte počítat s tím, že SEO bývá běh na dlouhou trať. Na výsledky si tak počkáte i několik měsíců. Zato však získáte nástroj, který vám bude na web přivádět návštěvníky dlouhodobě.

Oba zmíněné způsoby bývají velmi efektivní a můžou vám přinést nové poptávky, objednávky a prodeje. A to už několik minut po spuštění. Každý kanál je ale vhodný k jinému účelu. Záleží například na tom, jestli zákazníci vaši službu či produkt aktivně shánějí. Nebo zda vůbec vědí, že ho potřebují.

Navíc musíte počítat s tím, že to není levný způsob marketingu. S rozpočtem v řádu stovek korun či jednotek tisíc za měsíc může být výsledek také nulový (záleží na tom, v jakém segmentu se pohybujete a jaká je v něm konkurence). Pokud si nemůžete větší rozpočet dovolit, je lepší přistoupit k marketingu kreativněji.

E-mailový marketing má určitě svůj smysl. Zejména pokud máte hodně zákazníků. Počítejte ale s tím, že je tento způsob marketingu zdlouhavý (zejména když začínáte od nuly). Vybudovat dostatečně velkou databázi často trvá měsíce až roky.

S efektivním sbíráním e-mailových adres vám pomůže, když návštěvníkům webu nabídnete nějakou informaci, výhodu či produkt zdarma – výměnou za zadání e-mailu. Musíte si ale pohlídat všechny právní náležitosti, které se sběrem e-mailů a rozesíláním hromadných sdělení souvisí (uživatel například musí se zasíláním zpráv souhlasit a musí mít možnost kdykoliv se z databáze odhlásit). Pokud ale vytvoříte dostatečně velkou databázi, získáte kanál s velmi vysokým konverzním poměrem.

Také s e-mailovým marketingem vám rádi pomůžeme.

©2024 Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů

Žádné sušenky!

Vaše soukromí beru vážně, a proto ve vašem prohlížeči neukládám soubory cookie. Používám pouze aplikaci Umami pro snadné statistiky webových stránek šetrné k soukromí.